itmmedia.eu-publikacje-seo-zaplecza-seo

Zaplecza SEO

W obecnych czasach, gdy konkurencja na rynku online jest olbrzymia i z miesiąca na miesiąc rośnie tylko stanowcze i zdecydowane działania mogą przynieść zadowalające efekty. Marketing internetowy firmy, a przede wszystkim pozycjonowanie SEO stron internetowych staje się niezwykle istotnym elementem sukcesu w świecie Internetu. Należy wiedzieć, że nasza witryna niezależnie od jej tematyki i budowy, aby zajmowała wysokie pozycje w wynikach wyszukiwarek, konieczne jest zastosowanie odpowiednich działań marketingowych SEM (Search Engine Marketing). Najpopularniejszą i zarazem najefektywniejszą dotychczas metodą jest pozycjonowanie SEO (Search Engine Optimization). Jednym z kluczowych elementów skutecznego pozycjonowania jest tworzenie tzw. „zapleczy SEO” których zadaniem jest tworzenie bazy linków tzw. Linkbuilding.

Czym są zaplecza SEO?

Zaplecze SEO, to nic innego jak sieć stron wspierających, to grupa stron internetowych powiązanych z naszą główną witryną, które mają na celu poprawienie jej pozycji w wynikach wyszukiwarek. Strony wspierające „zaplecze SEO” zawierają linki prowadzące do głównej witryny której wyniki w wyszukiwarce internetowej chcemy poprawić. Stanowią rodzaj wsparcia dla jej pozycji w wynikach wyszukiwania poprzez udostępnianie skanowania swojej struktury poprzez boty wyszukiwarki internetowej.

Podstawy prawidłowego zaplecza SEO

  1. Unikalna i wartościowa treść: Wszystkie strony w zapleczu powinny zawierać unikalne i wartościowe treści, które przyciągają użytkowników. Treści te powinny być zgodne z tematyką strony głównej i dostosowane do potrzeb odbiorców. Dla przykładu jeśli chcemy pozycjonować warsztat mechaniczny to strony zaplecza SEO oraz zawarte w nich treści powinny być przynajmniej zbliżone do tematyki warsztatu mechanicznego. Możemy tu zastosować tematykę z cyklu „sam naprawiam” , „ciekawostki motoryzacyjne” itp.
  • Naturalność: Zaplecza SEO powinny wyglądać naturalnie i autentycznie. Unikajmy nadmiernego umieszczania linków do naszej strony głównej oraz budujmy artykuły o długości nie krótszej niż 2 tysiące znaków. Krótkie treści z dużą ilością linków prowadzących mogą wzbudzić podejrzenia algorytmów wyszukiwarek.
  • Odmienność: Budując zaplecze SEO – czyli jak już wiesz – sieć stron powiązanych, zadbaj o ich różnorodność. Strony zaplecza buduj na odmiennych szablonach CMS oraz nie umieszczaj całej bazy stron na jednym koncie hostingowym. Algorytm Google z łatwością sprawdzi adres IP strony internetowej. Budując zaplecze SEO użyj kilku dostawców hostingu.
  • Parametry SEO: Budując zaplecze SEO zainwestuj parę zł i swoje strony linkuj obustronnie. Zadbaj również o linki prowadzące do Twojej witryny zaplecza, a nie tylko o te z niej wychodzące. Dodając linki przychodzące do stron zaleczonych poniesiesz ich znaczenie SEO i tym samym będą bardziej wartościowe. Na początek możesz skorzystać z katalogów SEO i tam dodać linki prowadzące do Twojego zaplecza.

Dlaczego warto stosować zaplecza SEO?

Zaplecza SEO mogą znacząco podnieść pozycję naszej strony w wynikach wyszukiwania i są podstawowym narzędziem podczas tworzenia profilu linkowego naszej domeny. Dobre zaplecze pozwoli na zdobycie wyższych pozycji w wynikach organicznych, a co za tym idzie, zwiększy ruch na naszej witrynie.

Własne zaplecze SEO z czasem pozwoli nam również zarabiać pieniądze poprzez publikacje na nim artykułów sponsorowanych przez osoby chcące pozyskać wartościowe linki prowadzące do ich witryny.

Ważne kwestie dotyczące zaplecza SEO

Etyka i jakość: Warto pamiętać, że zaplecza SEO powinny być tworzone zgodnie z zasadami etyki SEO i jakości treści. Unikajmy podejrzanych praktyk, które mogą naruszać wytyczne wyszukiwarek. Pamiętaj również, aby poprzez zaplecze SEO nie „atakować” konkurencji np. tworząc szkodliwe artykuły i likując ich strony. Po pierwsze jest to wbrew etyce, a po drugie łatwe do namierzenia i weryfikacji.

Stały monitoring: Zaplecza SEO wymagają stałego monitorowania, aby upewnić się, że działają zgodnie z założonymi celami i nie powodują negatywnych skutków. Mowa tu głównie o umieszczanych treściach oraz aktualizacjach. Warto zatem stworzyć mniej rozległe zaplecze SEO, a bardziej wartościowe.

Podsumowanie

Tworzenie zaplecza SEO jest skuteczną strategią podnoszenia widoczności i pozycji witryny w wynikach wyszukiwarek. Odpowiednio zbudowane zaplecze, oparte na wartościowych treściach i naturalnych linkach, może przynieść wymierne korzyści w postaci większego ruchu na stronie, zwiększenia widoczności marki oraz poprawy wyników pozycjonowania. Jednak ważne jest zachowanie etyki i jakości w działaniach SEO oraz regularne monitorowanie efektów zaplecza, aby osiągnąć długoterminowy i zrównoważony sukces w sieci.

Tags