itmmedia.eu-tworzenie-stron-internetowych-www

Funkcje strony internetowej

Strona internetowa to swego rodzaju wizytówka w sieci, warto zatem odpowiednio ją zbudować mając na uwadze głównie jej przejrzystość i funkcjonalność.

Strony internetowe (www) zazwyczaj mają charakter informacyjny, a ich celem jest prezentacja usług lub produktów firmy. Są to zazwyczaj projekty nie posiadające możliwości sprzedażowych, a jedynie funkcje nawiązywania kontaktu.

Poprzez stronę internetową „na naszych” zasadach możemy przedstawić nasze produktu, usługi, historię firmy lub zwyczajnie opowiedzieć o sobie.

Niezależnie, jaką chcesz stworzyć stronę konieczne jest odpowiednie wykonanie projektu. Już na etapie wstępnych prac projektowych należy dostosować swoją witrynę do przyszłych akcji reklamowych – mowa tu o optymalizacji SEO.

Techniczne aspekty strony internetowej

Chyba każdy z nas wie, że nawet najwspanialsza strona internetowa bez marketingu nie przyniesie nam wymiernych korzyści – zwyczajnie nikt o niej nie będzie wiedział.

Pamiętaj, aby algorytmy wyszukiwarki internetowej umieszczały naszą stroną internetową wysoko w wynikach wyszukiwania należy zadbać o to już na początku wykonywania projektu.

Jednym z pierwszych kroków, które powinieneś wykonać to umieszczenie w swojej stronie zakładki umożliwiającej publikację dużej ilości tekstu. Dobrym narzędziem jest zakładka blog lub aktualności. Jak nazwiesz tą zakładkę nie ma znaczenia, zwyczajnie chodzi o to, by była możliwość umieszczania w niej tematycznych tekstów, w których umieścisz słowa kluczowe kojarzone z Twoją stroną.

Algorytm Google decydujący o przypisywaniu strony do fraz i wyszukań w wyszukiwarce zwraca na merytorykę strony, ilość tekstu oraz ilość i sposób występowania fraz olbrzymią uwagę.

Kodowanie strony internetowej

Jeśli już wiesz jak chcesz, aby wyglądała Twoja strona internetowa przed rozpoczęciem jej budowania przemyśl słowa kluczowe, które maja służyć jako frazy wyszukań w wyszukiwarce internetowej. Jeśli już je masz wprowadź je w kod strony poprzedzając „tagowaniem”.

Pamiętaj również aby wstawiane w stronę grafiki nie posiadały przypadkowych lub automatycznych opisów. Dla przykładu pobierając zdjęcie z źródeł stock pamiętaj aby zmienić ich nazwę umieszczając wybrane słowo kluczowe.

Robot Google czyta cała stronę, kod strony, opisy oraz treści – warto wykorzystać wszelkie możliwości prezentacji odpowiednich treści.

Szybkość ładowania strony internetowej

Szybkość ładowania strony to niezwykle ważny parametr każdej witryny internetowej. Wolno działające strony internetowe są często ignorowane przez algorytm Google oraz wyłączane przez użytkowników. Nikt przecież nie chce czekać kilku sekund na wczytanie się strony internetowej – algorytm Google również.

Musisz przestrzegać kilku ważnych zasad, aby uniknąć problemów z algorytmem Google. Oto one:

  1. Grafiki na stronę internetową – zmniejszaj rozmiar grafik na strona internetową, zazwyczaj źródła stock oferują kilkukrotnie „większe zdjęcia” niż są wymagane do strony internetowej.
  2. Wtyczki i API – niezależnie od CMS na jakim pracujesz – założę się, że korzystasz z gotowych rozwiązań implementując dodatkowe funkcje strony internetowej. Pamiętaj, że współpraca z dodatkowymi wtyczkami lub API może spowalniać wczytywanie się strony internetowej.
  3. Aktualizacje CMS – pamiętaj o aktualizacjach wtyczek oraz samego CMS, dodam również, że zanim wykonasz aktualizację zrób kopię zapasową strony. Bywa, że po aktualizacji nic nie działa i zanim problem zostanie usunięty będziesz musiał czekać…
  4. Serwer / hosting strony internetowej – przemyśl gdzie instalujesz stronę internetową, wiele firm hostingowych wabi klientów rozległym miejscem przestrzeni dyskowej, lecz zapomina podać parametrów serwera. Często na bardzo wolnych urządzeniach jest zainstalowanych kilkuset użytkowników, a zasoby wolnego serwera są dzielone na ich wszystkich. Poza wolnym urządzeniem dochodzi jeszcze problem łącza internetowego – dzielonego również na kilka tysięcy użytkowników.

Jak zbudować stronę internetową

Większość twórców stron internetowych korzysta z CMS WordPress – zgarnia on około 80% rynku. Naszym zdaniem wbrew panującej opinii jest to najlepszy CMS zarówno dla profesjonalistów jak i osób rozpoczynających swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych.

Na systemie CMS WordPres w zależności od umiejętności można zbudować wszelkiego rodzaju projekty. Ważnym aspektem przemawiającym na korzyść WordPress jest łatwość edycji treści przez użytkownika.

Powyżej przedstawiliśmy ułamek informacji jakie warto posiadać rozpoczynając budowę strony internetowej. Jeśli chcesz nauczyć się budowania stron internetowych lub zlecić budowę swojej własnej witryny zapraszamy do kontaktu.

Tags