itmmedia.eu tworzenie sklepów internetowych

Sklepy internetowe

Rynek e-commerce z roku na rok stale się powiększa, warto zatem wykorzystać dobrą koniunkturę i dołączyć się ze swoją ofertą. Pamiętaj jednak, aby nasze oczekiwania mogły się ziścić koniecznym jest miejsce do prezentowania swoich produktów, idealny sposób to sklep online (sklep internetowy).

Sklepy internetowe (on-line) to komercyjne platformy sprzedażowe, które jak wskazują badania rynku w 60% ogółu stanowią jedyną formę sprzedaży danej firmy. Pozostałe 40% to sklepy online, które działają równocześnie ze sklepami stacjonarnymi.

Niezależnie, czy sklep on-line stanowi nasze jedyne miejsce sprzedaży czy też funkcjonuje równocześnie ze sklepem stacjonarnym, niezbędne jest jego odpowiednie wykonanie. Poza uzupełnieniem sklepu internetowego w odpowiednie dla nas funkcje należy pamiętać również o jego dostosowaniu do późniejszych akcji reklamowych jak np. pozycjonowanie SEO. Warto o tym pomyśleć już na etapie tworzenia i projektowania serwisu internetowego.

Sklep internetowy zasada „trzech kliknięć”

Co do zasady poprawna i optymalna witryna internetowa powinna zostać zbudowana na zasadzie trzech kliknięć.

Zasada to określa, iż klient sklepu internetowego powinien w trzech krokach dojść do interesującego go miejsca np. produktu czy usługi. Należy, więc unikać gąszczu kategorii oraz podkategorii, a skupić się na prostej nawigacji i przyjemnej szacie graficznej.

Zbyt duża ilość kategorii i podkategorii działa odstraszająco, wiec zgodnie z najnowszymi trendami warto rozbudować opcje filtrowania dzięki, której klient zamiast brodzić po kategoriach może sam sprecyzować swoje oczekiwania.

Techniczne aspekty sklepu internetowego

Nawet najlepszy sklep internetowy oferujący rewelacyjne produkty bez marketingu nie przyniesie nam wymiernych korzyści – najpierw musi ktoś o nim wiedzieć aby cos kupić…

Pamiętaj, aby algorytmy wyszukiwarki internetowej umieszczały nasz sklep internetowy wysoko w wynikach wyszukiwania należy zadbać o to już na początku wykonywania projektu.

Jednym z pierwszych kroków, które powinieneś wykonać to umieszczenie w swoim sklepie zakładki umożliwiającej publikację dużej ilości tekstu. Dobrym do tego narzędziem jest zakładka blog lub aktualności.

Algorytm Google decydujący o przypisywaniu strony do fraz i wyszukań w wyszukiwarce zwraca na merytorykę strony, ilość tekstu oraz ilość i sposób występowania fraz olbrzymią uwagę.

Opisy produktów sklepu internetowego

Pamiętaj, aby dokładnie i rozlegle opisywać oferowane w sklepie on-line produkty, a na etapie projektu przeznaczyć na to odpowiednio dużo miejsca. Rozległy tekst pozytywnie wpływa na pozycję w wyszukiwarce oraz przyciąga potencjalnych klientów.

Opcja „pliki do pobrania” w zakładce produktów również się przyda, można tam umieścić instrukcje obsługi produktu lub kartę katalogową, a jak się okazuje wiele osób przed zakupem szuka dokładnych informacji o produkcie.

Kodowanie sklepu on-line

Jeśli już wiesz jak chcesz, aby wyglądał Twój sklep internetowy przed rozpoczęciem jego budowy przemyśl słowa kluczowe, które mają służyć jako frazy wyszukań w wyszukiwarce internetowej. Jeśli już je masz wprowadź je w kod sklepu poprzedzając „tagowaniem”.

Pamiętaj również, aby wstawiane grafiki nie posiadały przypadkowych lub automatycznych opisów. Dla przykładu pobierając zdjęcie z źródeł stock lub producentów sprzętu pamiętaj, by zmienić ich nazwę umieszczając wybrane słowo kluczowe.

Robot Google czyta cała stronę, kod strony, opisy oraz treści – warto wykorzystać wszelkie możliwości prezentacji odpowiednich treści.

Szybkość ładowania sklepu internetowego

Jak w tytule, szybkość ładowania sklepu online to niezwykle ważny parametr każdej witryny internetowej, wolno działające sklepy internetowe są często ignorowane przez algorytm Google oraz wyłączane przez użytkowników. Nikt przecież nie chce czekać kilku sekund na wczytanie się sklepu internetowego lub co gorsze modułu płatności w momencie zakupu.

Najczęstszą przyczyna powodującą ten problem jest serwer / hosting sklepu internetowego – przemyśl, gdzie instalujesz swój serwis, wiele firm hostingowych wabi klientów rozległym miejscem przestrzeni dyskowej lecz zapomina podać parametrów serwera. Często na bardzo wolnych urządzeniach jest zainstalowanych kilkuset użytkowników, a zasoby wolnego serwera są dzielone na ich wszystkich. Poza wolnym urządzeniem dochodzi jeszcze problem łącza internetowego dzielonego również na kilka tysięcy użytkowników.

Pamiętaj, że decydując się na instalację sklepu internetowego potrzebujesz znacznie więcej przestrzeni dyskowej oraz szybszego serwera niż w przypadku strony informacyjnej.

Powyżej przedstawiliśmy ułamek informacji jakie warto posiadać rozpoczynając budowę sklepu internetowego. Jeśli chcesz nauczyć się budowania stron internetowych lub zlecić budowę swojej własnej witryny zapraszamy do kontaktu.

Tags