itmmedia.eu-kampanie-reklamowe

Kampanie sponsorowane PPC

Kampanie budżetowe znane są również pod innymi nazwami jak: reklama sponsorowana, reklama kontekstowa, linki sponsorowane, reklama PCC lub reklama SEM. Ostatnie określenie stosowane jest często, ale niestety błędnie, ponieważ pojęcie SEM (z ang. Search Engine Marketing) odnosi się do wszystkich działań marketingowych i przez różnorakie nazewnictwo wprowadzana jest dezinformacja. Kampanie budżetowe ( reklama sponsorowana ) to nic innego jak reklama Twojej strony www bezpośrednio w wyszukiwarce. Wyszukiwarka w zamian za umieszczenie naszej witryny na wysokiej pozycji w wyniku wyszukiwań na określone słowo kluczowe ( frazę ) pobiera opłatę. Reklamowana witryna internetowa może pojawić się w górnej części wyników wyszukiwarki lub np. w formie baneru reklamowego. Wszystko zależy od rodzaju wyszukiwarki, w której chcemy umieścić swoją reklamę lub sposobu jej wyświetlania.

Polski rynek kampanii reklamowych PPC

Analizując polski rynek zdecydowanym liderem jest wyszukiwarka internetowa Google, z której korzysta około 92% internautów. Z ekonomicznego punktu widzenia reklama kontekstowa PPC najbardziej opłacalna jest właśnie w tej wyszukiwarce. W przypadku wyszukiwarki Google reklama ta nosi nazwę ADS (dawniej Adwords). W tej formie reklamy (ADS) w zamian za osiągnięcie przez naszą witrynę wysokiej pozycji w wyszukiwarce pobierana jest opłata. Opłatę ponosimy tylko w przypadku, gdy użytkownik zainteresowany danym zagadnieniem kliknie na odnośnik naszej strony. Płacimy, więc za tzw. kliknięcia naszej strony, co w efekcie tłumaczy jedna z używanych nazw „reklama PPC” (pay per click).

Reklama w Google

Reklama w Google Ads jest idealnym rozwiązaniem dla nowych witryn internetowych, które jeszcze nie mają wypracowanej wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwani organicznych. Oczywiście nie oznacza to, że serwisy mające już wypracowana pozycję nie powinny korzystać z tej formy reklamy. Google Ads jest wszechstronnym narzędziem dostosowanym do wielu potrzeb, jednak jak każde narzędzie wymaga umiejętnej obsługi, aby wykorzystać jego cały potencjał.

Jak już wiesz Google Ads polega na systemie PPC czyli płatności za kliknięcia w odnośnik prowadzący do naszej strony internetowej. System ten posiada wiele pozytywnych stron, lecz również posiada wady. Część kliknięć za, które płacimy może być ruchem bezwartościowym i pochodzić od naszej nieuczciwej konkurencji, która ma na celu narazić nas na koszty. Warto zatem stale monitorować statystyki kampanii.

Optymalizacja kampanii reklamowej Google ADS

Nie sztuką jest wyrzucić w błoto pieniądze lub jak mawiają reklamy pseudo specjalistów przepalać budżet, aby nasza reklama przynosiła wymierne korzyści na początku należy ograniczyć koszty i spersonalizować odpowiednio reklamę.

Jako pierwszy parametr mamy możliwość wyboru budżetu dziennego, zakresu terytorialnego wyświetlania reklamy oraz słów kluczowych. Są to jednak podstawowe parametry i nie wykorzystują w pełni możliwości.

Kampania w trybie ekspert pozwala na znacznie większej możliwości personalizacji jak np. płeć, wiek itp. Dzięki temu do minimum ograniczysz wyświetlanie reklamy nieodpowiedniej grupie osób oraz oszczędzisz budżet reklamowy.

Tags